​Kurti nga Brukseli: Kosova vazhdon të mbetet e angazhuar për dialogun me Serbinë

​Kurti nga Brukseli: Kosova vazhdon të mbetet e angazhuar për dialogun me Serbinë

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se Kosova vazhdon të mbetet e angazhuar për dialogun me Serbinë. Ai tha se i njëjti duhet të zhvillohet në mirëbesim dhe frymë të bashkëpunimit për të arritur marrëveshjen finale me njohje të ndërsjelltë.

Në konferencën për medie, pas takimit me përfaqësuesit e lartë të BE-së për MSA-në, Kurti kërkoi sërish liberalizimin e vizave për Kosovën.


“Mbesim të angazhuar për dialogun e ardhshëm mes Kosovës dhe Serbisë në mirëbesim dhe frymë të përkushtimit për të arritur marrëveshjen ligjërisht obligative, të përqendruar tek njohja e ndërsjelltë me qëllim të normalizimit të marrëdhënieve midis vendeve tona”

Kreu qeveritar para diplomatëve evropian, u mburr edhe për rritjen ekonomike që ka ndodhur në Kosovë gjatë vitit 2021 dhe menaxhimin me pandeminë COVID 19.

Progres më të madh në dialogun Kosovë-Serbi kërkoi edhe Komisioneri i BE për Zgjerim, Oliver Varhelyi.

Lexo edhe

Video