​Kurti kërkon ndihmë më të madhe nga SHBA kundër planeve të Serbisë

​Kurti kërkon ndihmë më të madhe nga SHBA kundër planeve të Serbisë

Kryeministri Albin Kurti ka pasur një bisedë telefonike me këshilltarin për siguri kombëtare në Shtetet e Bashkuara, Jake Sullivan.

Ai ka falënderuar zyrtarin e lartë amerikan për mbështetjen e SHBA por në të njëjtën kohë ka kërkuar ndihmë më të madhe kundër planeve luftarake të Serbisë.


“Kam falënderuar Shtetet e Bashkuara për mbështetjen dhënë Kosovës në sigurinë kufitare dhe kam kërkuar ndihmë më të madhe kundër planeve luftarake të Serbisë. E kam siguruar për bashkëpunimin e vazhdueshëm të Policisë së Kosovës me KFOR-in dhe se përkushtimi ynë për t’i mbrojtur të gjithë qytetarët është i palëkundur”, ka shkruar Kurti në “X”.

Një ditë më parë (29 shtator) Koordinatori për komunikime strategjike në Këshillin e Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, John Kirby, shprehu shqetësimin e Uashingtonit, për siç tha, “dislokimin e madh” të trupave të Serbisë përgjatë kufirit me Kosovën.

Në orët e para të 24 shtatorit, një grup terrorist i udhëhequr nga njeriu i ngushtë i presidentit serb Aleksandër Vuçiq si dhe nënkryetari i dorëhequr i Listës Serbe, Millan Radoiçiq, sulmuan policinë e Kosovës ku humbi jetën rreshteri Afrim Bunjaku. 

Lexo edhe

Video