​Kremlini: Raportimet për sulmet e Ukrainës në depon ruse nuk do të ndihmojnë bisedimet

​Kremlini: Raportimet për sulmet e Ukrainës në depon ruse nuk do të ndihmojnë bisedimet

Sipas zëdhënësit të Kremlinit, Dmitry Peskov, raportet që helikopterët ushtarakë ukrainas shënjestrojnë  një depo nafte në Rusi nuk krijojnë kushte të favorshme për vazhdimin e bisedimeve të paqes.

Peskov u pyet në konferencën e tij të përditshme për shtyp nëse sulmi i raportuar përbën një përshkallëzim të konfliktit.

“Sigurisht, kjo nuk është diçka që mund të perceptohet si krijim i kushteve komode për vazhdimin e negociatave”, u përgjigj ai, siç raporton agjencia e lajmeve Interfax.


Sipas raportit, Peskov ridrejtoi pyetje të mëtejshme në lidhje me sulmet e raportuara tek agjencitë ruse të zbatimit të ligjit.

Ai tha gjithashtu se autoritetet po bënin gjithçka për të riorganizuar zinxhirin e furnizimit me karburant dhe për të shmangur ndërprerjen e furnizimit me energji në Belgorod.

Më herët sot, guvernatori i rajonit Belgorod të Rusisë, që shtrihet në veri të Ukrainës, Vyacheslav Gladkov tha se një depo nafte ishte djegur pas një sulmi nga dy helikopterë ukrainas.

Lexo edhe

Video