​Krasniqi takohet me Escobarin: Fuqizimi i raporteve me ShBA-në i padiskutueshëm

​Krasniqi takohet me Escobarin: Fuqizimi i raporteve me ShBA-në i padiskutueshëm

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi gjatë vizitës zyrtare në SHBA ka takuar zëvendësndihmësin e sekretarit të Shtetit, që është edhe i Dërguari i Posaçëm i SHBA-ve për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.


Ai ka bërë të ditur se me Escobar kanë diskutuar për zhvillimet aktuale politike në Kosovë dhe rajon.

“Z. Escobar i shpreha edhe një herë qëndrimin e vazhdueshëm të PDK-së në lidhje me procesin e dialogut me Serbinë dhe nevojën e arritjes së një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse, ligjërisht dhe ndërkombëtarisht të obligueshme, që përfshinë njohjen reciproke. Për Kosovën, rreshtimi dhe koordinimi me SHBA-të është i pa alternativë në rrugën e integrimit dhe forcimit të shtetit tonë. Fuqizimi i raporteve bilaterale dhe strategjike ndërmjet Kosovës dhe SHBA-ve është i padiskutueshëm dhe i pandryshueshëm”, tha thënë ai.

Lexo edhe

Video