​Kosovare Asllani synon Kupën e Botës me Suedinë në futboll

​Kosovare Asllani synon Kupën e Botës me Suedinë në futboll

Futbollistja kosovare, Kosovare Asllani e cila luan në nivele të larta më skuadrën e Real Madridit dhe njëkohësisht përfaqëson Suedinë në nivelin e shteteve, ka shprehur synimin e saj që të shpallet kampion i botës me Suedinë në kampionatin që mbahet në vitin 2023.

Të hënën, kombëtarja suedeze e grave u mblodh për herë të parë që nga humbja e finales së kësaj vere në Olimpiadë. Përkundër faktit se ka kaluar mbi një muaj, Kosovare Asllani ende nuk e ka lënë plotësisht zhgënjimin prapa shpine, megjithatë është krenare për mënyrën sesi kombëtarja e nisi kampionatin.

Tani ajo dëshiron që skuadra e kombëtares të marrë një rol të ri në futbollin botëror.

“Jam krenare për mënyrën se si kemi luajtur futboll gjatë gjithë kampionatit. Ne nuk jemi më nënçmuese. Ne duhet ta shohim veten si sulmues, thotë Asllani për “Fotbollskanalen”.

“Ne jemi në krye tani. Ne jemi ata që ekipet e tjera kombëtare duan të mposhtin dhe ne duhet të jemi rehat me epitetin e favoritëve. Kur të hyjmë në finale dhe të gjitha ndeshjet e tjera konkurruese, ne do të kemi foton e ndeshjes, sepse ne kemi atë cilësi në skuadër.”, vazhdoi Asllani.


Pse mendoni se është një mentalitet që duhet ndryshuar?

“Mendoj se ne jemi ndjerë gjithmonë kështu në futbollin suedez. Ju pëlqen të mposhtni kompleksin e inferioritetit dhe nuk doni të përballeni me të preferuarën. Por unë mendoj se është koha që ne të fillojmë ta bëjmë këtë. Tani kemi ardhur nga tre kampionate me medalje dhe do të vazhdojmë të luftojmë për medalje në të gjitha kampionatet ku kemi ardhur. Ne duhet të kemi atë imazh brenda vetes.”, tha ajo.

Asllani nuk e mohon që vendi i parë në Kupën e Botës 2023 është synimi për kombëtaren suedeze. Por para kësaj, një grup kualifikues i Kupës së Botës duhet të fitohet, duke filluar të premten kur Sllovakia është rivali i parë.

“Një forcë që kemi është se nuk nënvlerësojmë asnjë ekip. Ne jemi gjithmonë të përgatitur dhe të gatshëm për të performuar, pavarësisht nëse përballemi me Shtetet e Bashkuara ose Gjeorgjinë. Ka qenë një recetë suksesi për ne dhe na ka bërë të arrijmë këtu ku jemi sot”, thotë Asllani.

Ylli i kombëtares suedeze kohët e fundit u sëmur nga Covid-19, që do të thotë se ajo humbi pjesë nga ndeshjet kualifikuese të Real Madridit në Ligën e Kampionëve kundër Manchester Cityt. Reali, megjithatë, doli fitues në takimin e dysheve, dhe tani Lojërat Evropiane e presin kosovaren në këtë vjeshtë.

“Unë nuk isha e përgatitur për t’u sëmurë. Ju jeni të kujdesshëm dhe i pranoni të gjitha kufizimet, por prapë mund të jeni pa fat. Ishte e vështirë. Duhet të jeni të kujdesshëm sepse nuk ishte kënaqësi të sëmuresh”, thotë ajo.

Lexo edhe

Video