​Kjo linjë ajrore do të rifillojë fluturimet drejt Rusisë

​Kjo linjë ajrore do të rifillojë fluturimet drejt Rusisë

Teksa pushtimi i Ukrainës shkon drejt muajit të tij të gjashtë, Rusia mbetet e izoluar nga komuniteti ndërkombëtar. Por një linjë ajrore ka vendosur të fillojë një linjë kthimi në Rusi, në përgjigje të asaj që thotë se është kërkesa e pasagjerëve.

Wizz Air Abu Dhabi ka njoftuar se do të rifillojë fluturimet nga Abu Dhabi në Moskë, me biletat në shitje nga 3 tetori.

“Wizz Air Abu Dhabi është një transportues kombëtar i Emirateve të Bashkuara Arabe që operon në përputhje me rregulloret dhe politikat kombëtare të Emirateve të Bashkuara Arabe. Linja ajrore po rifillon funksionimin e saj drejt Moskës për të përmbushur kërkesat e udhëtimit për pasagjerët që dëshirojnë të fluturojnë drejt dhe nga Rusia nga kryeqyteti i Emirateve të Bashkuara Arabe”, tha një zëdhënës i Wizz Air, raporton CNN.


Etihad, Emirates dhe FlyDubai janë ndër linjat ajrore që operojnë në Rusi nga Emiratet e Bashkuara Arabe. Wizz fillimisht kishte nisur itinerarin në dhjetor 2021, përpara se ta pezullonte atë kur Rusia pushtoi Ukrainën.

E themeluar në dhjetor 2019, kompania është një degë e Emirateve e Wizz Air, një nga linjat ajrore buxhetore me rritjen më të shpejtë në Evropë, e cila është e vendosur në Hungari. Wizz Air zotëron 49% të aksioneve, ku shumica prej 51% i shkojnë ADQ shtetërore. Wizz ka një filial tjetër, Wizz Air UK, e cila fillimisht u krijua për të zbutur problemet që rrjedhin nga Brexit.

“Unë pres që ky vendim të shihet me interes të madh. Mund të jetë një katastrofë — megjithatë çështja më e madhe është lodhja. Disa interesa komerciale do të mbizotërojnë. Megjithatë është një lëvizje e rrezikshme që mund të kthehet në një autogol të thellë PR”, tha Mark Borkowski, konsulenti i PR për krizat.

Lexo edhe

Video