​Kina lëshon raketa pranë Tajvanit pas vizitës së Pelosit

​Kina lëshon raketa pranë Tajvanit pas vizitës së Pelosit

Kina ka gjuajtur raketa pranë Tajvanit si pjesë e stërvitjeve të mëdha ushtarake pas një vizite kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi në ishull.

Tajvani tha se Kina lëshoi ​​11 raketa balistike në ujërat përreth brigjeve verilindore dhe jugperëndimore të Tajvanit, raporton BBC.

Japonia tha se pesë raketa kineze u ulën gjithashtu në ujërat e saj, duke bërë thirrje për një “ndalim të menjëhershëm” të stërvitjeve.

Kina e pa vizitën e kryetares së dhomës së SHBA, Pelosi, si një sfidë ndaj pretendimeve të saj për sovranitet mbi Tajvanin.

Ajo e sheh Tajvanin si një provincë të shkëputur që përfundimisht do të vihet nën kontrollin e saj – me forcë nëse është e nevojshme.

ShBA, nga ana e saj, nuk e njeh zyrtarisht Tajvanin, i cili për të gjitha qëllimet praktike ka qenë i pavarur që nga viti 1950. Megjithatë, Uashingtoni mban një marrëdhënie të fortë me ishullin – që përfshin shitjen e armëve për Tajvanin për t’u mbrojtur.

“Stërvitjet fokusohen në seancat kryesore të trajnimit duke përfshirë bllokadën e përbashkët, sulmin e objektivave detare, goditjen në objektivat tokësore, operacionin e kontrollit të hapësirës ajrore,” tha në një deklaratë Komanda e Teatrit Lindor të ushtrisë kineze.

Kina dhe Tajvani: Një udhëzues vërtet i thjeshtë

Cila është politika “Një Kinë”?


Vizita e shkurtër e Pelosit në Tajvan të mërkurën nxiti tensione, me ministrin e Jashtëm kinez Ëang Yi që e përshkroi atë si “maniak, të papërgjegjshëm dhe irracional”. Ajo është politikania më e lartë amerikane që ka vizituar ishullin në 25 vjet.

Kina u përgjigj duke kryer një lëshim të paprecedentë të raketave balistike dhe stërvitje ushtarake në brigjet e Tajvanit.

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha se kishte aktivizuar sistemet e saj të mbrojtjes dhe po monitoronte situatën.

Ministria e Punëve të Jashtme të Tajvanit akuzoi Kinën se “ndoqi shembullin e Koresë së Veriut në testimin e qëllimshëm të raketave në ujërat pranë vendeve të tjera”.

Koreja e Veriut – një aleate e fortë e Kinës – është akuzuar për ndezjen e tensioneve në rajon duke lëshuar vazhdimisht teste raketore në muajt e fundit.

Të enjten, Japonia shprehu protestën e saj të fortë për lëshimet e raketave kineze.

“Ne e dënojmë fuqishëm aktin pasi është një çështje serioze në lidhje me sigurinë e Japonisë dhe sigurinë e popullit japonez”, tha ministri japonez i Mbrojtjes Nobuo Kishi.

Lëshimet e raketave të Kinës po shkaktojnë ndërprerje në korsitë e transportit dhe fluturimet për dhe nga Tajvani.

Anijet janë detyruar të ndryshojnë itinerarin, me ndërprerjet prej disa ditësh që pritet të kenë ndikim në zinxhirët e furnizimit me vonesa në transportin global.

Më shumë se 50 fluturime ndërkombëtare nga Aeroporti Ndërkombëtar Taoyuan i Tajvanit janë anuluar.

Lexo edhe

Video