​Ish-krerët e UÇK-së deklarohen të pafajshëm në Speciale

​Ish-krerët e UÇK-së deklarohen të pafajshëm në Speciale

Sot në Hagë ka nisur gjykimi ndaj ish-udhëheqësve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi e Rexhep Selimi.

Në sallën e gjyqit ata janë deklaruar të pafajshëm për akuzat ndaj tyre.

Ish-krerët e UÇK-së po akuzohen për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit, gjatë luftës në Kosovë në vitet 1998/99.


Ata ndodhen në qendrën e paraburgimit në Hagë prej nëntorit të vitit 2020.

Aktakuza ndaj tyre ishte konfirmuar në nëntor të vitit 2020 për t’u ndryshuar pastaj më 3 shtator 2021, 29 prill dhe 30 shtator 2022.

Ndërsa sot derisa po mbahet seanca gjyqësore, në afërsi të objektit të Gjykatës Speciale, shqiptarë të diasporës po mbajnë protestë paqësore për të treguar mbështetjen e tyre për ish-drejtuesit e UÇK-së.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.