​Hamilton e fiton në mënyrë senzacionale çmimin Grand Prix në Formula 1 – video

​Hamilton e fiton në mënyrë senzacionale çmimin Grand Prix në Formula 1 – video

Lewis Hamilton bëri një rikthim të jashtëzakonshëm për të fituar çmimin e madh britanik pasi u akuzua se e rrezikoi jetën e pilotit Max Verstappen kur të dy rivalët e kampionatit të Formula 1 u përplasën në 190 milje në orë.

Hamilton kaloi Charles Leclercin me vetëm dy xhiro e gjysmë të mbetura në garën emocionuese pasi shoferi i Ferrarit doli nga rruga në dalje të Copse para 140,000 spektatorëve në një pasdite të zhurmshme në Silverstone, ku u zhvillua beteja e titullit të këtij sezoni.


“Ishte shumë e lodhshme”, tha shtatë herë kampioni i botës. “Ishte një garë kaq e vështirë fizikisht dhe me tifozë të mrekullueshëm. Është një ëndërr ta bësh këtë para të gjithëve ”.

Duke folur në përplasjen e tij me Verstappen, ai tha: “Unë kam dhënë gjithçka gjatë kësaj jave. Unë gjithmonë përpiqem të matem në betejat me Maksin dhe ai është agresiv. Unë isha plotësisht përkrah tij dhe ai nuk më dha hapësirë.”.

Lexo edhe

Video