​Gjimnasti rus ndalohet pasi mbante simbole pro luftës ruse në Ukrainë

​Gjimnasti rus ndalohet pasi mbante simbole pro luftës ruse në Ukrainë

Një gjimnast rus është përjashtuar për një vit pasi kishte veshur një simbol që lidhet me mbështetjen për pushtimin e Ukrainës, ndërsa ishte në podiumin e medaljeve.

Ivan Kuliak shfaqi një shkronjë “Z” në single-in e tij ndërsa mori medaljen e bronztë për një ngjarje në Katar në mars. Në ceremoni ai qëndroi pranë fituesit të medaljes së artë, e që ishte një ukrainas, raporton BBC.


Z është pikturuar në tanke dhe automjete ruse në Ukrainë dhe është veshur nga rusët pro luftës, duke përfshirë politikanë.

Fondacioni i Etikës së Gjimnastikës zbuloi se 20-vjeçari kishte shkelur rregullat e organit drejtues të sportit.

Kuliak gjithashtu duhet të kthejë medaljen e tij dhe paratë e çmimit, por mund të apelojë vendimin.

Lexo edhe

Video