​Finlanda mbyll kufirin për turistët rusë

​Finlanda mbyll kufirin për turistët rusë

Finlanda po mbyll kufirin e saj për turistët rusë nga e premtja – fqinji i fundit i Moskës në BE që e bën këtë.

Polonia, Estonia, Letonia dhe Lituania mbyllën kufijtë e tyre për turistët rusë në fillim të këtij muaji.

Por rusët do të lejohen të vizitojnë familjen ose për punë dhe studime në Finlandë, tha ministri i Jashtëm.

Vendimi vjen pasi numri i rusëve që mbërrinin në kufi u rrit pas një thirrjeje prej 300,000 rezervistësh ushtarakë nga presidenti Vladimir Putin.

Radhët janë krijuar në pikat kufitare ndërsa njerëzit përpiqen të ikin, duke përfshirë radhët e gjata në kufirin e Rusisë në Gjeorgji, e cila nuk kërkon vizë për udhëtim.


Finlanda – e cila ndan një kufi 1,300 km (800 milje) me Rusinë dhe kërkon vizë – gjithashtu raportoi një rritje të njerëzve që përpiqen të kalojnë kufirin pas mobilizimit të pjesshëm.

Duke folur të enjten, ministri i jashtëm finlandez Pekka Haavisto tha në një konferencë për shtyp se urdhri i mobilizimit kishte një “ndikim të rëndësishëm” në vendimin e tij, raporton BBC.

“Vendimi synon të parandalojë plotësisht situatën aktuale të turizmit rus në Finlandë dhe tranzitin e lidhur përmes Finlandës,” tha ai.

Masa hyn në fuqi në mesnatë dhe gjithashtu ndalon rusët me viza turistike shëngen të hyjnë në vend.

Haavisto tha gjithashtu se fluksi i rusëve shihej si një rrezik i marrëdhënieve ndërkombëtare të Finlandës.

Lexo edhe

Video