​Deputetja britanike: Rënia e Bosnjës është ambicia e Putinit – ne duhet të veprojmë menjëherë

​Deputetja britanike: Rënia e Bosnjës është ambicia e Putinit  – ne duhet të veprojmë menjëherë

Alicia Kearns, deputete e Parlamentit britanik, tha se vlerat e Perëndimit janë nën sulm dhe se Rusia, ndër të tjera, dëshiron të dobësojë NATO-n duke shembur Bosnjën dhe Hercegovinën.

“Perëndimi është nën sulm çdo ditë. Vlerat tona të lirisë individuale, fjalës dhe besimit, si dhe vetëvendosjes dhe demokracisë, rrezikojnë të jenë një brez larg zhdukjes”, tha ajo në një tekst autorial për Daily Express.

Kearns thekson se në Afrikë dhe Azi, Kina po financon projekte të mëdha infrastrukturore që i bëjnë vendet e varfra të varura nga regjimi komunist, ndërsa Rusia po grumbullon dhjetëra mijëra ushtarë në kufirin ukrainas.

“Dhe në një cep të Evropës, një vend ndaj të cilit ne kemi një detyrë unike historike, është në prag të kolapsit: Bosnja. Mos dyshoni, Bosnja e dështuar është ambicia e Putinit, sepse konflikti dhe paqëndrueshmëria në fqinjësinë tonë të ngushtë do të çonte në një NATO e çorganizuar dhe një Putin i fuqizuar”, pohon Kearns.

Ai shton se vetë ekzistenca e BeH është një akt delikat balancimi dhe tani Putin po përpiqet të shkatërrojë ekuilibrin e përmendur për hir të interesave të tij.

“Në fillim të këtij viti, Përfaqësuesi i Lartë në largim Valentin Inzko kriminalizoi mohimin dhe glorifikimin e gjenocidit në vend. Kjo krijoi një problem për kukullën e Putinit në rajon, liderin serb të Bosnjës Milorad Dodik,” tha Kearns, duke shtuar se ai rregullisht e mohonte gjenocidin e Srebrenicës. .


“I inkurajuar nga mbështetësit e tij, Dodik kërcënoi të tërhiqte serbët e Bosnjës nga shumica e institucioneve shtetërore. Kur fola për herë të fundit me ambasadorin boshnjak, mesazhi i tij ishte i qartë: Bosnja është në prag të shpërbërjes dhe konfliktit. Schmidt tha të njëjtën gjë në OKB”, shkruan Kearns.

Britania e Madhe, thekson Kearns, duhet të pranojë se ka një problem dhe se ka për detyrë të ruajë paqen e fituar me vështirësi.

“Jo vetëm për ushtarët britanikë që luftuan atje – duke përfshirë disa nga kolegët e mi në Dhomën e Ulët dhe shumë nga zgjedhësit e mi në Rutland dhe Melton – por edhe për kujtimin e të gjithë atyre që u vranë dhe që sot jetojnë me kujtime të tmerrshme të urrejtjes dhe therjes”, shton ajo.

Kearns thotë se Putin po përfiton nga situata aktuale dhe se Britania duhet të veprojë.

“Ne duhet të rrisim praninë e Britanisë (dhe të të gjithë anëtarëve të NATO-s) në selinë e NATO-s në Sarajevë dhe të kryejmë stërvitje të përbashkëta në të gjithë Ballkanin. Ne po ashtu duhet të shqyrtojmë sanksionet kundër atyre që minojnë sistematikisht Marrëveshjen e Dejtonit dhe të formulojmë një strategji ndërqeveritare për parandalimin e mizorive të udhëhequr nga Qendra e re për krime për të treguar rolin e rëndësishëm që mund ta ketë. Rusia dhe Kina – si dhe aktorë të rëndësishëm të brendshëm – po shtyjnë një koktej ndarjesh dhe urrejtjeje në të gjithë Bosnjën dhe Serbinë,” tha Kearns.

Ajo vazhdon duke thënë se qeveria britanike është ende duke punuar, që nga nisja e një iniciative për të diskutuar BeH në një takim ministror të NATO-s javën e ardhshme e deri te vizita në rajon në javët e ardhshme dhe angazhimi me Schmidt dhe lidhja me aleatët anembanë botës.

“Për dy javë kam siguruar një debat parlamentar për situatën e vështirë në Bosnje. Shpresoj që zërat tanë të përhapen në Ballkan dhe Rusi, duke treguar vendosmërinë e përfaqësuesve tanë të zgjedhur për të ruajtur paqen dhe për të parandaluar gjakderdhjen e re. Ne e kemi obligim ndaj popullit të Bosnjës, të mbijetuarve të luftës dhe gjenocidit dhe ndaj veteranëve tanë kujtimet e të cilëve në Bosnjës janë të dhimbshme. Ne duhet të qëndrojmë fuqishëm pas këtij obligimi dhe duhet ta bëjmë këtë tani,”përfundon Kearns.

Lexo edhe

Video

error: