​Biden fton 110 vende në samitin virtual për demokracinë

​Biden fton 110 vende në samitin virtual për demokracinë

Kosova e Shqipëria janë mes 110 vendeve të ftuara nga Shtëpia e Bardhë në samitin virtual për demokracinë, të mbështetur fuqishëm nga presidenti amerikan Joe Biden.

Nga vendet e Ballkanit Perëndimor vetëm Bosnja dhe Hercegovina nuk ka marrë një ftesë për këtë samit.


Nga ana tjetër, lista nuk përfshin Kinën, e akuzuar vazhdimisht nga administrata Biden për shkelje të të drejtave të njeriut në rajonin Xinjang, Tibet dhe Hong Kong.

Mbledhja online është një ngjarje që Biden premtoi ta zhvillojë, ndërsa kandidoi për presidencë vitin e kaluar, me synimin për të bashkuar vendet me të njëjtin mendim rreth përpjekjeve për të luftuar korrupsionin dhe autoritarizmin dhe për të promovuar të drejtat e njeriut.

Lexo edhe

Video

1 Koment

  • […] ​Biden fton 110 vende në samitin virtual për demokracinë Osmani dhe Ambasada Amerikane do ta hartojë planin për prezantim në Samitin për Demokraci Osmani pranon ftesën e Biden për Samitin për Demokraci (Dokument) Kosova pritet të marrë pjesë në Samitin për Demokraci të organizuar nga Joe Biden Joe Biden fton Shqipërinë në Samitin e Demokracisë, Serbia lihet jashtë Ambasada Amerikane jep një arsye pse Kosova nuk u ftua në Samitin për Demokraci […]

Komentet janë të mbyllura.

error: