​Begaj nga Italia: Marrëveshjet, udhërrëfyes për normalizimin e raporteve Kosovë-Serbi

​Begaj nga Italia: Marrëveshjet, udhërrëfyes për normalizimin e raporteve Kosovë-Serbi

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, deklaroi se marrëveshja e arritur më 27 shkurt në Bruksel dhe aneksi i zbatimit të tij i arritur më 18 mars në Ohër duhet të jenë udhërrëfyes për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë.

Këto deklarata, Begaj i bëri nga Italia ku po qëndron për një vizitë zyrtare. Deri më tani është takuar me homologun e tij, presidentin Sergio Mattarella si dhe me presidentin e Dhomës së Deputetëve, Lorenzo Fontana.

Presidenti Begaj nënvizoi mbështetjen që Italia i ka dhënë anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Evropës, por edhe në organizata të tjera rajonale, gjithashtu dhe dialogut Kosovë-Serbi për normalizimin e marrëdhënieve.

Lajmi i plotë është në sistemin me parapagim.


Mëngjesin e së shtunës, Begaj, u prit edhe në Pallatin Montecitorio nga presidenti i Dhomës së Deputetëve, Lorenzo Fontana.

Në qendër të bisedimeve ishte bashkëpunimi mes dy vendeve, përfshirë bashkëpunimin parlamentar, por edhe bashkëpunimin në funksion të paqes dhe sigurisë së rajonit të Ballkanit Perëndimor.

Pasi vlerësoi marrëdhëniet tradicionalisht miqësore e të partneritetit strategjik, Begaj shprehu mirënjohjen për ndihmën e dhënë nga Parlamenti italian për të gjitha fazat e procesit të integrimit evropian të Shqipërisë, si dhe shprehu besimin se kjo ndihmë do të vijojë edhe gjatë procesit të negociatave të aderimit.

Një kontribut të veçantë, Begaj, konsideroi edhe rolin e rëndësishëm të Italisë në kuadër të Procesit të Berlinit, me ndikim të drejtpërdrejtë në zhvillimin e qëndrueshëm ekonomik e social të rajonit të Ballkanit Perëndimor.

Në këtë takim, Begaj shoqërohej dhe nga dy deputetë të Kuvendit të Shqipërisë, anëtarë të Grupit parlamentar të miqësisë, Shqipëri-Itali, Arben Pëllumbi dhe Emilja Koliqi.

Lexo edhe

Video