​Bashkim Jashari emërohet komandant i ri i FSK-së

​Bashkim Jashari emërohet komandant i ri i FSK-së

Gjenerallejtënant Rrahman Rama ka dhënë dorëheqje nga posti i Komandantit  të Forcave të Sigurisë së Kosovës. Në vend të tij, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka emëruar Bashkim Jasharin.


Kështu kanë njoftuar nga zyra e presidentes.

“Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, njëherësh komandante supreme e Forcave të Sigurisë së Kosovës, ka emëruar gjeneralmajor Bashkim Jasharin komandant të ri të Forcës së Sigurisë së Kosovës, në përputhje me kompetencat kushtetuese. Emërimi është bërë siç parashihet në ligjin për FSK-në, pas propozimit të ministrit të Mbrojtjes dhe rekomandimit të kryeministrit të Republikës së Kosovës. Para emërimit të komandantit të ri të FSK-së, Presidentja e Republikës së Kosovës, mbështetur në dispozitat ligjore, ka dekretuar lirimin nga detyra të komandantit të deritanishëm të FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama, pas paraqitjes së dorëheqjes nga ana e tij”, thuhet në komunikatën për medie.

Lexo edhe

Video

6 Comments

Komentet janë të mbyllura.