​Australia do të japë 10 milionë dollarë ndihmë humanitare pas tërmetit në Turqi

​Australia do të japë 10 milionë dollarë ndihmë humanitare pas tërmetit në Turqi

Kryeministri australian, Anthony Albanese tha të martën se qeveria e tij do të sigurojë një ndihmë “fillestare” prej 10 milionë dollarë australianë për grupet humanitare, pas tërmetit prej 7.8 ballë Rihter që goditi Turqinë dhe Sirinë.

Sipas tij, kjo ndihmë do të synojë ata që kanë nevojë më të madhe, pas goditjes nga tërmeti, shkruan BBC, raporton KosovaPress.


“Ndihma e Australisë do të synojë ata që kanë nevojë më të madhe,” tha ai, duke shprehur ngushëllimet e tij për të prekurit.

Kryeministri i Zelandës së Re, Chris Hipkins, i cili po viziton Australinë, gjithashtu njoftoi se qeveria e tij do të mbledhë 1.5 milion dollarë të Zelandës së Re (0.94 milion dollarë; 0.79 milion £) në ndihmë.

Lexo edhe

Video