​Arrestohen tre persona, konfiskohen mbi 850 gramë drogë të llojit marihuanë

​Arrestohen tre persona, konfiskohen mbi 850 gramë drogë të llojit marihuanë

Tre persona janë arrestuar në Prizren. Të tre personat u kapën në flagancë me dyshimin se kanë shitur drogë të llojit marihuanë.

Gjatë kontrollit janë gjetur dhe konfiskuar rreth 850.56 gramë substancë e dyshuar marihuanë e cila ishte e ndarë në paketime të vogla.

“Me datë 05.09.2021, Policia e Kosovës, Drejtoria për Hetimin e Trafikimit të Narkotikëve-  Njësia Rajonale në Prizren përmes rrugëve operative ka pranuar informata relevante nga terreni se të  dyshuarit O.SH (1997), F.B (1988) dhe H.SH (1995) në Prizren, dyshohej se ishin duke shitur dhe shpërndarë substanca narkotike të llojit marihuanë. Zyrtarët policorë kanë reaguar menjëherë dhe pas një pune operative dhe hetimore kanë arrestuar në flagrancë tre të dyshuarit e lartëcekur”, njofton Policia e Kosovës nëpërmjet një komunikate për medie.

Tutje thuhet se “në lidhje me rastin  është njoftuar prokurori i shtetit, ndërsa me pëlqimin verbal të gjyqtarit të procedurës paraprake është bërë kontrollimi dhe bastisja e shtëpisë, objekteve përcjellëse dhe të një lokali të cilin të dyshuarit e lartëcekur, dyshohet se e shfrytëzonin për paketim, shitje dhe shpërndarje të   substancave narkotike të llojit marihuanë”.


Gjatë operacionit janë konfiskuar substanca të ndryshme të drogës, por edhe telefona.

“Gjatë realizimit të operacionit policor të bastisjes janë konfiskuar si provë materiale: dy (2) qese plastike me substancë të dyshuar për narkotike të llojit marihuanë me peshë 1.37 gramë, njëzet e tetë (28) qese plastike me substancë të dyshuar  narkotike të llojit marihuanë me peshë 21.44 gramë, mbetje e substancës së dyshuar narkotike të llojit marihuanë me peshë 4.44 gramë, një (1) peshore  elektronike me  mbishkrimin “Pocket Scale “ tetëdhjetë e shtatë (87) qese të zbrazura plastike, një (1) qese plastike ngjyrë e bardhë , brenda saj ishin disa dëshmi, një (1) qese plastike me substancë të dyshuar  narkotike të llojit marihuanë me peshë 20.74 gramë, një (1) qese plastike me substancë të dyshuar  narkotike të llojit marihuanë me peshë 315.38 gramë, mbetje e substancës së dyshuar narkotike e llojit marihuanë me peshë 99.74 gramë ( brenda me qese dhe cigare të përdorura), një (1) qese plastike me substancë të dyshuar  narkotike të llojit marihuanë me peshë 12.66 gramë, një (1) kavanoz qelqi me substancë të dyshuar narkotike të llojit marihuanë me peshë 374.79 gramë, një (1 ) motor pa targa, me çelsa të motorit dhe çelësi i lokalit që është shfrytëzuar nga njëri prej të dyshuarve të arrestuar (O.SH). Një (1) telefon celular  ‘Samsung‘ pronë e të dyshuarit  O. SH.  Një (1) telefon mobil ‘Iphone 12’”, thuhet në komunikatë.

Të dyshuarit janë intervistuar në prani të avokatit mbrojtës dhe me aktvendim të prokurorit të shtetit në Prizren është iniciuar rasti “Blerje, posedim, shpërndarja dhe shitja e  pa autorizuar e narkotikëve substancave psikotrope ose analoge” neni 267 i  KPK-sё.

Ndaj dy të dyshuarve është caktuar  masa e ndalimit policor, ndërsa i dyshuari i tretë me urdhër të prokurorit të shtetit në Prizren  i dorëzohet stacionit policor në Prizren për procedurë të mëtutjeshme hetimore lidhur me veprën “ Pengim i personit zyrtar në kryerjen e detyrave zyrtare “.

Lexo edhe

Video