​Arrestohen mbi 20 zyrtarë policorë në Vërmicë që dyshohen për marrje ryshfeti

​Arrestohen mbi 20 zyrtarë policorë në Vërmicë që dyshohen për marrje ryshfeti

Mëngjesin e sotëm Inspektorati Policor i Kosovës (IPK) bashkë me Prokurorinë Speciale kanë zbarkuar në pikën kufitare Vërmicë ku deri tani janë arrestuar mbi 20 zyrtarë policorë. Kështu ka mësuar KosovaPress.

Aksioni po zhvillohet ndaj zyrtarëve policorë të cilët po dyshohet për kryerjen e veprës penale marrje ryshfeti dhe keqpërdorim i pozitës apo autoritetit zyrtar.


IPK bashkë me Prokurorinë Speciale kanë njoftuar se “Operacionit të sotshëm (i koduar me emrin “Pika 2”) i ka paraprirë një hetim rreth një vjeçar me dyshimin për përfshirje në aktivitete të kundërligjshme të një numri të zyrtarëve policorë lidhur me veprat penale “marrje e ryshfetit” dhe “keqpërdorim i pozitës apo autoritetit zyrtar”. Ky hetim është duke u zhvilluar në koordinim të plotë dhe udhëheqjen nga Prokuroria Speciale të Republikës së Kosovës (PSRK) duke përfshirë edhe masa të fshehta të hetimit. Hetimi përfshin edhe bashkëpunim me prokurorë nga SPAK-u (Struktura e Posaçme kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar e Republikës së Shqipërisë) dhe zyrtarët e AMP-së Agjencisë për Mbikëqyrje Policore (agjencia homologe e IPK-së në Shqipëri)”.

Kujtojmë që më 14 mars IPK dhe Prokuroria Speciale kishte një aksion të quajtur “Pika” e ku ishin arrestuar 48 policë.

Ata u patën arrestuar në pikat kufitare “Qafë Prushë” dhe “Qafë Morinë” e që dyshohen se janë të përfshirë në mbi 400 veprimtari kriminale të veprës penale të marrjes së ryshfetit dhe keqpërdorimit të detyrës zyrtare.

Lexo edhe

Video

2 Comments

  • […] ​Arrestohen mbi 20 zyrtarë policorë në Vërmicë që dyshohen për marrje ryshfeti Aksioni ndaj zyrtarëve policorë në Vermicë Zyrtarët policorë dhe doganorë të arrestuar sot, të përfshirë në 400 veprimtari kriminale SPAK deklarohet për aksionin në kufi: 17 policë në burg dhe 3 të pezulluar […]

  • […] në 25 numri i zyrtarëve policorë të arrestuar në Vërmicë ​Arrestohen mbi 20 zyrtarë policorë në Vërmicë që dyshohen për marrje ryshfeti Aksioni ndaj zyrtarëve policorë në Vermicë SPAK deklarohet për aksionin në kufi: 17 […]

Komentet janë të mbyllura.