​Ahmeti: Sulmi në veri, sulm ndaj paqes dhe sigurisë në gjithë rajonin

​Ahmeti: Sulmi në veri, sulm ndaj paqes dhe sigurisë në gjithë rajonin

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka thënë se sulmi vrastar ndaj shtetit të Kosovës dhe policisë së vendit, është sulm ndaj paqes, stabilitetit dhe sigurisë së gjithë rajonit.


Ahmeti ka dënuar në formën më të ashpër sulmin ndaj policisë së Kosovës dhe vrasjen e efektivit, si dhe plagosjen e të tjerēve në mëngjesin e sotëm në veri të Kosovës.

“Ky provokim i rëndë është i qëllimshëm me agjendë të paracaktuar, andaj dhe duhet menaxhuar me gjakftohtësi dhe mençuri për arsye se pasojat mund të janë rajonale mbi paqen dhe stabilitetin. Këto zhvillime janë të papranueshme dhe koordinimi dhe bashkëpunimi me komunitetin ndërkombëtar, garantues i paqes dhe pavarësisë së Kosovës, është i domosdoshëm dhe urgjent. Nevojitet veprim i menjëhershëm për shuarjen e zjarrit vrastar dhe ndjellakeqës që synon zgjërimin dhe përfshirjen e vendit dhe rajonit.  Shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjes së viktimës dhe shërim të shpejtë të të plagosurve” ka shkruar ai.

Lexo edhe

Video